Pitypang-méz
Kell hozzá: két marék pittypang virág (kora délelőtt szedjük, napfényes órákban, ilyenkor a legtöbb a hatóanyag a növényben), melyet beleteszünk 1 liter hideg vízbe és lassú tűzön főzzük. Amikor a víz bugyogni kezd, akkor levesszük a tűzről és egy éjszakára állni hagyjuk a főzetet.
Másnap az egészet egy szitára öntjük és lecsepegtetjük, és jól kinyomkodjuk. A leszűrt léhez 1 kg cukrot adunk, és belerakunk 1 fél citromot felkarikázva (vagy csak a citrom levét ízlés szerint). Túl sok citromtól savanyú lesz.
Az így elkészült főzetet fedő nélkül tesszük a tűzhelyre. A legkisebb fokozaton melegítjük, hogy a vitaminok is megmaradjanak. Így pároljuk, vigyázva, hogy ne forrjon fel. Az állaga szirupszerű lesz a cukortól, melyet egyszer-kétszer hagyhatunk kihűlni azért, hogy ellenőrizzük a sűrűségét. A túl sűrű szirup könnyen kikristályosodik, ezért a sűrűsége akkor a legmegfelelőbb, ha éppen a híg akácmézre emlékeztet. A túl híg szirup sem jó, mert ilyenkor meg könnyen megsavanyodik a főzetük.
A lehűtött sűrűn folyós juharszirupra emlékeztető főzetünk aztán magában, édesítő szerként, vajas kenyérre, süteményekbe, palacsintába kiváló. Egy évig biztonságosan eltartható, hiszen a cukor konzerválja a méz-szirupot. Étvágygerjesztő, vizelethajtó és epeműködést serkentő hatása kiváló.
Májkrém házilag 1.
Hozzávalók:
1/4 kg szárnyasmáj
2 ek. libazsír
fokhagyma
só, bors, majoranna
1 fej lilahagyma
Negyed kilónyi szárnyasmájat - szív nélkül -, a legjobb a pulykamáj, vagy csemege kacsa/libamáj ez nem azonos a tömött liba hófehér, hízott májával) vásárolunk valami megbízható helyen, mondjuk a biopiacon. Megtisztítjuk, leöblítjük, megtöröljük, feldaraboljuk. Két-három púpozott evőkanál libazsírt felforrósítunk egy akkora edényben, amiben a májak kényelmesen, de nem lötyögve elférnek és gyorsan megsütjük mindkét oldalukat. Azért kell a zsírnak jó forrónak lenni, mert ez a garancia arra, hogy a máj nem robbangat az edényben, nem forráz le bennünket és nem mocskolja össze az egész konyhát.
Beleszeletelünk két-három gerezd fokhagymát, sózzuk, borsozzuk, bőven majoranázzuk, és belelöttyintünk egy gondolatnyi tejet. Ha a májdarabok átsültek, azaz belül szép rózsaszínek, de nem véreznek, a tüzet elzárjuk és belekeverünk egy kisebb fej feldarabolt lilahagymát. Azért most, mert a hő még elég ahhoz, hogy a hagyma kiadja az ízét, de már nem sül és nem lesz hagymás rostélyos íze a májkrémünknek.
Megvárjuk, amíg egy kicsit lehűl és botmixerrel szétturmixoljuk, amíg kellemesen kenhető állaga lesz. Megfelelő edényben hűtőbe tesszük és gondosan őrizzük, mert a mohóság gyomorpanaszokat okozhat. Egyébként, ha ezt a receptet tekintjük alapnak, bátran kísérletezhetünk az ízesítéssel. A májhoz nagyon jól illenek az őszi gyümölcsök, a szőlő, körte, alma-nem szentségtörés, ha a hagymával együtt pár kocka gyümölcsöt is adunk a májhoz. Esetleg egy korty édes bort, vagy tejszínt, mazsolát, konyakot, diót...
Forrás: borsa.hu
Májkrém házilag 2.
Hozzávalók: 50 dkg csirkemáj, 2 fej vöröshagyma, kevés olaj, pirospaprika, só, őrölt bors, őrölt kömény, majoranna, 5 db főtt tojás, 5 dkg vaj.
Elkészítés: az olajon megdinsztelem a hagymát, majd rádobom a májat és pár percig pirítom. Megszórom pirospaprikával, egy kevés vízzel felöntöm, befűszerezem sóval, őrölt borssal, majoránnával, őrölt köménnyel és puhára főzöm. Nem kell sok idő hozzá, gyorsan elkészül. Hagyom kihűlni. Közben keményre főzöm a tojásokat és félbevágva a kihűlt májhoz adom. Merülő mixerrel pépesítem. Ha szükséges még befűszerezem. Hűtőbe jól lehűtöm.
Töltött tojás
A főtt tojásokat vágd hosszában ketté, a sárgáját tedd egy nagyob tálba, a fehérjét takard le fóliával. A sárgáját törd össze villával, adj hozzá 2-2 evőkanál majonézt és krémsajtot, egy kávéskanál mustárt, sózd, borsozd, és keverd simára. Kóstold meg és ízlés szerint adj még hozzá bármelyik hozzávalóból ha szükséges. A kész tölteléket kiskanállal halmozd a tojások üregébe. Az egészet tedd egy lapos tálra, a tetejét szórd meg apróra vágott metélő hagymával.
Sárgabarackos kukorica málé
40dkg kukoricaliszt 10dkg vaj
10dkg búzaliszt 4 tojás
7dl tej 6 ek porcukor
5dkg cukor rezselt citromhéj
3dkg élesztő 1 üveg barack befőtt
Az élesztőt, tejjel, kicsi liszttel felfuttatom. Felforrósítom a többi tejet. Tálban összekeverem a kukoricalistet és a búzalisztet, ezután leforrázom a tejjel, eldolgozom, letakarom, félreteszem hűlni.A vajat habosra keverem a tojássárgájával és a porcukorral, meg a citromhéjjal. A megkelt élesztőt belekeverem a kihűlt lisztkeverékbe, jól eldolgozom aztán hozzáadom a tojásos, vajas keveréket is. A fehérjéből, csipet sóval kemény habot verek, és óvatosan a tésztába keverem. Kivajazott, lisztezett tepsibe öntöm amasszát, a tetejét kirakom a fél barackokkal. Előmelegített sütőben 170C°-os sütőben 35-40 perc alatt készre sütöm. Vanília krémmel tálalom.
Bundás kenyér másként
Felszeleteljük a kenyeret, felverjük a tojást. Én fűszersót, granulált fokhagymát szoktam bele tenni ízesítésként, de persze mindenki tetszés szerint ízesítheti. Serpenyőben melegítek pár csepp olajat, belemerítem a kenyérszeleteket a tojásba. Mindkét fele jó tojásos legyen! Egy-egy szelet kenyeret bele rakok a serpenyőbe, majd letakarom, közepes lángon sütöm. Amikor az alsó fele megpirult, megfordítom, és a másik felét is megpirítom, immár fedő nélkül. Papírtörlőre szedem, még melegen, teával az igazi :)
Minden piros bogyós gyümölcs bőven tartalmaz káliumot, kálciumot, nátriumot, foszfort, magnéziumot, kobaltot és vasat, valamint kimagasló mennyiségben antioxidáns hatású flavonoidokat. Minden piros bogyós hazai gyümölcsben nagy menniségben találhatók a bőr egészségéhez és szépségéhez szükséges vitaminok.
A vitamin: őrzi a bőr rugalmasságát, szabályozza a faggyúmirigyek működését, serkenti a kollagén képződést.
B vitaminok: védik a bőrt a stressz káros hatásaitól.
C vitamin: erősíti a hajszálereket, növeli a bőr rugalmasságát, gyorsítja a gyógyulási folyamatokat.
D vitamin: táplálja a száraz bőrt.
E vitamin. segít az oxigén optimális felhasználásában, őrzi a bőr rugalmasságát.
F vitamin: gyakran nevezik kozmetikai vitaminnak, mert hiányától a bőr ráncosodni kezd.
Élő gyümölcskrémmel töltött torta
Tortalap:
2 csésze 2 órára beáztatott dió
1 csésze kókuszreszelék
4 evőkanál méz
1 kiskanál citromlé
1-2 evőkanál víz
csipetnyi só
Gyümölcskrém:
fél csésze kesudió
fél csésze málna, eper, ribizli, magozott cseresznye vagy meggy
fél csésze kókuszzsír, vagy pálmavaj
4 evőkanál méz
1 kiskanál citromlé
ízlés szerint fahéj vagy vanília
A tortalap hozzávalóit robotgéppel összedolgozzuk tésztasűrűségűre, a vízet fokozatosan adagolva, nehogy túl híg legyen. Akkor jó, ha kiöntve egy nagy golyót tudnk formázni belőle. Ezt szétnyomkodjuk a tortaformában, mintha tészta lenne. Ezután a gyümölcskrém hozzávalóit szintén robotgéppel összedolgozzuk, kivéve a kókusz-, vagy pálmazsírt, amit külön felmelegítve a végén kell belekeverni. Ha túl folyékony a krém, banánnal sűríthetjük. Ezután beleöntjük a tésztába, és a hűtőbe tesszük. Tálaláskor mentalevelekkel vagy más bogyós gyümölcsökkel díszíthetjük.
Jóétvágyat :)
Vega fasírt cukkiniből
1kg cukkini
2db tojás
zsemlemorzsa
só és egyéb fűszerek ízlés szerint
A cukkinit megpucolom, felkockázom. A két tojással krémesre turmixolom, sózom,fűszerezem és annyi morzsával keverem össze, hogy éppen formázható legyen. Kicsi gömbőcöket készítek, kilapítva serpenyőben, kevés olajon pirosra sütöm.
Feltétnek főzelékhez, vagy tartárral, majonézzel önállóan is ehető.
Jóétvágyat!
Kedvenc zöldséges rakottasom
Végy egy kupac zöldséget a kedvenceid közül pl.:cukkini, patiszon, padlizsán, bébi tök, sárgarépa, karalábé, karfiol, brokkoli, kelbimbó stb. A tepsi aljára egy réteg főtt, felkockázott krumpli kerül, rá nyersen a többi zöldség. Az a jó benne, hogy nem tudod kétszer ugyanúgy megcsinálni, mert nem fogod kétszer ugyanazt az összeállítást megvenni a zöldségesnél. Ha minden benne van a tepsiben, akkor fóliával letakarom, kb félóráig sütöm. Ha megfőtt minden, akkor tejfölt és pár tojást összekeverek egy kis sóval, egyéb fűszerekkel, ráöntöm a rakottasra, megszórom reszelt sajttal és visszatolom a sütőbe. Ha megpirult, tálalható.
Jóétvágyat!
Padlizsánkrém
5db kisebb padlizsán
2db vörös, vagy lila hagyma
8-10 ek majonéz
só, bors, pár csepp citromlé, kevés mustár
A megmosott padlizsánokat sütőben kb 30 perc alatt megsütjük. Tálban lefedve kihűtjük. Ezután pucoljuk, és egészen apróra daraboljuk, vagy daráljuk. A szintén apróra vágott hagymával, sóval, borssal, és majonézzel összekeverjük. Végül egy kevés citrom lével és mustárral ízesítjük. Piritóssal kínáljuk.
Álltalában én minden receptet megbuherálok kicsit :)
Szóval én botmixerrel kevertem össze a hozzávalókat, és utána sült hagymát tettem bele. Isteni finom lett :)
Pizzatészta másként
5dl vizet 1/2 tk sóval és 1 ek olajjal felforralunk, a 12.5 dkg kukorica darát belevegyítjük, majd állandó kevergetés mellett alacsony hőfokon kb 10 percig főzzük. Néhány percig pihentetjük, aztán sütőpapírral bélelt tepsibe öntjük és elsimítjuk.
Még egy pizzatészta
30dkg nyers krumplit nagy lyuku reszelőn lereszelünk, adunk hozzá kevés lisztet, egy tojást, sózzuk, izlés szerint borsozzuk. A tepsi alján szétterítjük, pirulásig sütjük.
Csokoládéhab
10 dkg étcsoki
5 dkg tejcsoki
2 db tojás
5 dkg cukor
1 cs vaníliás cukor
2 dl habtejszín
Az apróra tört csokoládét vízgőz felett megolvasztjuk. A tojássárgáját kikeverjük a cukorral és vaníliás cukorral, óvatosan hozzáadjuk az olvasztott csokoládét és krémesre keverjük. Majd a tojáshabot és a tejszínhabot is beleforgatjuk. Félórára hűtőbe tesszük.
Csokihab másként
2dl habtejszínt felforralok. A tűzről levéve beletöröm a 20dkg étcsokit, addig kevergetem, míg felolvad a csokoládé. Kicsit habosítom, majd hülni hagyom. Ha teljesen kihűlt, akkor lehet egészen felverni habossá. Meglehet bolondítani ízlés szerint egy kis reszelt narancshéjjal, vagy rummal, konyakkal.
|